Stanovy - Matice Římovská, občanské sdružení registrace na MV ČR provedena 26. 9. 013, IČO 02153068
Zde se nacházejí přepsané stanovy Matice Římovské ve formátu, který je vhodný ke čtení, platná je oskenovaná verze opatřená příslušnými razítky MV ČR, která se nachází za tímto textem:
STANOVY OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ MATICE ŘÍMOVSKÁ PREAMBULE Občanské sdružení Matice Římovská (dále jen Matice), je dobrovolným sdružením občanů podle zákona č. 83/1990 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Článek I – Základní ustanovení
1. Název sdružení je:
Matice Římovská
2. Sídlem sdružení je:
Kostelní 10, 373 24 Římov
Článek II – Cíl
Cílem sdružení je:
1. Zachování a zvelebení poutního místa Římov po stránce hmotné i duchovní ve spolupráci se správou římskokatolické farnosti Římov.
2. Šíření a povznesení mariánského kultu u nás i v zahraničí.
3. Šíření věhlasu a propagace poutního místa Římov v rámci ČR a ve světě.
4. Podpora aktivit, které směřují k ochraně lidského života od početí do přirozené smrti.
5. Podpora tradiční rodiny.
Článek III – Činnost
1. Matice rozvíjí svou činnost prostřednictvím svých členů.
2. Činnost Matice se řídí platnými zákony ČR, nesouvisí s činností žádné politické strany.
3. Matice koordinuje svou činnost s duchovní správou Římova a pomáhá jí v praktických záležitostech.
4. Matice podle potřeby spolupracuje se samosprávou, orgány státní správy a navazuje kontakty s jinými spolky a organizacemi.
5. Matice vydává propagační materiály, které podporují cíle sdružení.
Článek IV – Hospodaření a prostředky k činnosti
Sdružení hospodaří s movitým a nemovitým, hmotným a nehmotným majetkem.
a) členské příspěvky, b) sbírky - dle příslušné legislativy, c) příspěvky, dary, odkazy, dotace, granty a další zdroje od fyzických a právnických osob z tuzemska i zahraničí, v souladu se zákonem,
Hospodaření sdružení se uskutečňuje podle rozpočtu schváleného předsednictvem.
Příjmy z případné vedlejší hospodářské činnosti se mohou použít výhradně na činnost související
s naplňováním cílů sdružení.
Za hospodaření sdružení zodpovídá předsednictvo.
Článek V – Členství 1. Členství v Matici je dobrovolné. 2. Členství v Matici je: a) řádné – toto členství je vyhrazeno pro fyzické osoby starší 18 let a právnické osoby respektující stanovy a činnost Matice, které platí plný členský příspěvek. b) řádné – přidružené – toto členství vzniká rodinnému příslušníkovi[1] fyzické osoby – člena řádného, který při podání přihlášky zájem o přidružené členství rodinného příslušníka písemně vyjádří. Přidruženým členem se pak rodinný příslušník stane schválením přihlášky člena řádného. Řádný člen může písemně požádat o přidružené členství pro svého rodinného příslušníka kdykoliv po svém přijetí za řádného člena. Přidružený člen respektuje stanovy a činnost Matice. Je osvobozen od placení členského příspěvku, který je pouze dobrovolný. c) mimořádné – toto členství je vyhrazeno fyzickým osobám starším 18 let, skupinovým členům[2] a právnickým osobám, které respektují stanovy a činnost Matice. Mimořádní členové jsou výslovně vedeni v Knize záznamů o členech a platí snížený členský příspěvek. c) čestné – navrhuje výbor Matice, schvaluje předsednictvo. 3. Vznik členství: a) o přijetí za člena řádného i mimořádného rozhoduje předsednictvo, b) čestné členství navrhuje výbor Matice a schvaluje předsednictvo. Čestné členství nevylučuje členství řádné.
4. Dokladem členství jsou vždy všechny tyto doklady zároveň:
- vlastnoruční podpis člena v písemné přihlášce, - písemné rozhodnutí předsednictva, - zápis nového člena do Knihy záznamů o členech, kterou vede jednatel.
5. Záznamy o členech nejsou veřejně přístupné.
6. Zánik členství může nastat: - vystoupením člena ze sdružení - písemná rezignace, předložená předsednictvu Matice, - vyloučením člena ze sdružení, které schválí předsednictvo, když způsob jednání člena je v rozporu se stanovami Matice nebo přináší Matici škodu, - zrušením členství - u řádných i mimořádných členů při neplacení příspěvku po dobu 2 let, provede předsednictvo na návrh ekonoma, - úmrtím člena, - zánikem sdružení, - zánik členství člena řádného-přidruženého nastává se zánikem členství člena řádného, k němuž je přidružen, - zánik členství člena řádného-přidruženého nastává též od toho dne, kdy se tento člen[3], stane výdělečně činnou osobou. O vyloučení rozhoduje předsednictvo Matice, vyloučený člen se může odvolat k výboru, jehož rozhodnutí potvrzuje předseda a je konečné.
Článek VI – Práva a povinnosti členů Matice
1. Řádní členové mají právo: a) v případě zájmu se jejich blízcí rodinní příslušníci (viz pozn. 1) mohou stát členy řádnými – přidruženými, bez hrazení dalších členských příspěvků kromě dobrovolných. b) podílet se na činnosti sdružení. c) být informováni o všech aktivitách Matice a jejích orgánů. d) podílet se na aktivitách Matice, využívat poznatky a informace získané ve sdružení. e) podávat návrhy, připomínky a stížnosti k činnosti Matice a vyjadřovat se k navrženým usnesením – písemným podáním k předsednictvu. f) kooptován do výboru Matice může být pouze člen řádný – fyzická osoba.
2. Řádní členové – přidružení mají právo - podílet se na činnosti sdružení a být informováni o aktivitách Matice, - využívat poznatky a informace získané ve sdružení. 3. Mimořádní členové mají právo: - podílet se na činnosti sdružení a být informováni o aktivitách Matice, - využívat poznatky a informace získané ve sdružení, - podávat návrhy, připomínky a stížnosti k činnosti Matice – písemným podáním k předsednictvu. 4. Všichni členové Matice jsou povinni: a) dodržovat stanovy Matice, b) řídit se rozhodnutími orgánů Matice, c) aktivně podporovat a rozvíjet činnost Matice, d) svědomitě a nezištně vykonávat svěřené funkce, e) platit stanovené příspěvky.
Článek VII – Orgány Matice
Orgány Matice jsou: 1. Výbor – širší orgán Matice 2. Předsednictvo – úzký výkonný orgán Matice o třech členech
Článek VIII – Výbor Matice
1. Nejvyšším orgánem sdružení je výbor.
2. Výbor tvoří členové přípravného výboru a členové sdružení, kteří případně budou do výboru kooptováni na ustavující členské schůze sdružení. Další členství ve výboru vzniká vždy kooptací a zaniká rezignací nebo vyloučením.
3. Výbor se schází nejméně jedenkrát do roka. Jednání výboru řídí předseda sdružení nebo jím pověřený člen předsednictva.
4. Výbor zejména:
- ze svého středu volí a odvolává členy předsednictva (při minimálním počtu mohou být členové předsednictva totožní s členy výboru), - schvaluje plán činnosti a výroční zprávu o hospodaření sdružení, - rozhoduje o všech záležitostech, které nejsou výslovně svěřeny do kompetence předsednictva, - upravuje pracovně-právní vztahy související se zabezpečením činnosti sdružení, - schvaluje, mění a doplňuje stanovy sdružení, - rozhoduje o výši členského příspěvku na každý kalendářní rok, - rozhoduje o zániku sdružení.
5. Výbor je usnášeníschopný, jestliže je přítomna nadpoloviční většina jeho členů.
6. Výbor přijímá rozhodnutí nadpoloviční většinou přítomných členů. Při rovnosti hlasů o neodkladných záležitostech rozhodne svým hlasem předseda Matice.
7. Jednání výboru svolává předseda nejméně 14 dní předem a uvede program jednání.
8. Každý člen výboru má právo nejpozději jeden den před schůzí výboru navrhnout předsedovi, o čem má výbor jednat. Návrh, předložený během schůze výboru, bude zařazen do programu jednání po schválení nadpoloviční většinou přítomných členů výboru.
9. Výbor je svolán předsedou i tehdy, požádá-li o to písemně nadpoloviční většina členů výboru.
10. Hlasovací právo mají všichni členové výboru.
11. Z každé schůze výboru se pořídí zápis.
12. Členem výboru může být pouze fyzická osoba s řádným členstvím.
Článek IX – Předsednictvo Matice
Předsednictvo je výkonným orgánem, který řídí činnost sdružení mezi zasedáními výboru Matice.
Předsednictvo se skládá nejméně ze tří řádných členů: předsedy, místopředsedy a jednatele, členem předsednictva může být pouze fyzická osoba s řádným členstvím v Matici. Předsednictvo se schází podle potřeby, nejméně 2x do roka. Jednání předsednictva svolává a řídí předseda nebo jím pověřený člen předsednictva.
Každý člen předsednictva je zodpovědný za určitou oblast, kterou mu svěří výbor:
Předseda Matice: a) je statutárním zástupcem sdružení, zastupuje Matici ve všech jednáních s orgány, organizacemi a soukromými osobami, b) svolává schůze výboru a předsedá jeho jednání, c) spolu s místopředsedou podepisuje smlouvy a dohody uzavřené Maticí a všechny ostatní listiny a dokumenty související s Maticí, d) spolu s místopředsedou zodpovídá za finanční hospodaření Matice, bankovní operace jsou platné jen tehdy, když jsou zároveň podepsané předsedou i místopředsedou. e) jiné finanční operace, jakož i smlouvy (např. kupní, směnná, zápůjční, nájemní, darovací), které se týkají movitého i nemovitého majetku, jsou platné jen tehdy, když jsou zároveň podepsané předsedou, místopředsedou i jednatelem Matice.
Místopředseda Matice:
f) zastupuje předsedu v rozsahu pravomocí předsedy na základě pověření nebo je-li předsedovi zabráněno vykonávat funkci g) zodpovídá spolu s předsedou za finanční hospodaření Matice a spolu s ním má právo pro bankovní operace (viz čl. IX, bod d), h) ve věci jiných finančních operací, jakož i smluv (např. kupní, směnná, zápůjční, nájemní, darovací), které se týkají movitého i nemovitého majetku, musí tyto podepisovat zároveň s předsedou a jednatelem Matice (viz čl. IX, bod e).
Jednatel Matice: ch) vede písemnou agendu Matice, zápisy o výborových schůzích a schůzích předsednictva, i) vede Knihu záznamů o členech, j) informuje veřejnost o činnosti Matice, k) ve věci finančních operací (kromě běžných bankovních operací, viz čl. IX, bod d), jakož i smluv (např. kupní, směnná, zápůjční, nájemní, darovací), která se týká movitého a nemovitého majetku, musí tyto podepisovat zároveň s předsedou a místopředsedou matice (viz čl. IX, bod e).
b) vypracovává plán činnosti, zprávu o činnosti, zprávu o hospodaření, navrhuje a schvaluje rozpočet a rozhoduje o finančních otázkách sdružení, c) rozhoduje o zániku sdružení, jestliže se za tímto účelem svolaný výbor nesejde do tří měsíců, aby rozhodl o zrušení sdružení.
Předsednictvo je usnášeníschopné, jestliže je přítomná nadpoloviční většina jeho členů, z každého zasedání předsednictva pořizuje jednatel zápis.
Předsednictvo přijímá rozhodnutí nadpoloviční většinou přítomných členů, pokud na schůzi předsednictva chybí jeden člen, rozhoduje o všem předseda.
Ekonom - ekonoma Matice jmenuje předseda, - ekonom Matice připravuje rozpočet, kterým se řídí používání prostředků, rozpočet schvaluje výbor, - ekonom Matice průběžně sleduje hospodaření Matice a předkládá výboru návrhy.
Kronikář - kronikáře sdružení může jmenovat předseda, - kronikář, je-li jmenován, předkládá předsednictvu zápis za předchozí kalendářní rok ke schválení v průběhu následujícího kalendářního roku, nejpozději do 30. 6.
Článek XI– Kooptace
Do výboru Matice může být kooptován každý řádný člen Matice – fyzická osoba, který se snaží žít spořádaným životem a je ochoten aktivně plnit úkoly, související s činností Matice. Děje se tak návrhem a hlasováním stávajících členů výboru a následně je kooptace potvrzena předsednictvem. Právnická osoba řádný člen) nemůže být kooptována za člena výboru.
Článek XII – Zánik Matice
1. Matice zanikne: a) usnesením výboru, b) dobrovolným sloučením s jiným občanským sdružením, c) pravomocným rozhodnutím ministerstva o jejím rozpuštění.
2. Při zániku Matice stanoví předseda likvidátora, který provede majetkové vypořádání a vyřízení pracovně-právních vztahů. Likvidátor se jmenováním stává jediným statutárním orgánem sdružení. Likvidátor vykonává pouze činnost směřující k uhrazení závazků sdružení. Jestliže po uhrazení všech závazků zůstane nějaký majetek sdružení likvidátor je použije výhradně na veřejně prospěšné účely, které odpovídají článku II těchto stanov podle rozhodnutí předsednictva.
Článek XIII – Závěrečná ustanovení
Stanovy sdružení nabývají platnosti dnem registrace na Ministerstvu vnitra ČR.
[1] Rodinným příslušníkem se rozumí manžel či manželka, nezaopatřené děti do věku 26 let.
[2] Např. rodina, z níž nikdo není řádným členem Matice Římovské. Rodinou se rozumí manželský pár s dětmi, které nejsou výdělečně činné.